Mobinfo.cz » Aplikace

Apple možná rozjede vlastní peněženku


Apple možná chystá vlastní platební nástroj. Napovídají tomu spekulace různých internetových serverů podpoření vyjednáváním šéfa Applu s různými hráči, kteří jsou ve světě platebních nástrojů již zavedení. Apple k tomu má výborné předpoklady.

Pokud dnes chcete zaplatit mobilem, musíte složitě lavírovat s parametry, jako je „ten správný operátor“ a „ta správná platební karta“. Nástrojů, které fungují napříč více operátory a více bankami je jako šafrány, je na místě připomenout různé NFC pokusy českých operátorů, k jejichž využití musíte mít některý z nemnoha podporovaných typů telefonů a účet v jedné z několika málo bank.

Proč to nezkusit jinak? Třeba z druhé strany, nikoli od operátora, ale od výrobce mobilu? Toho se možná chopí Apple, který má již dnes pod palcem dostatek platebních karet v rámci svého aplikačního obchodu App Store. Ke startu vlastního platebního nástroje tak potřebuje pouhé dvě věci: přesvědčit uživatele, aby uvolnili svou kartu i pro platby mimo App Store (to je jen technická překážka, prostě to bude součástí některé příští verze obchodních podmínek, které nikdo nečte) a vysvětlit obchodníkům, že by měli platby uskutečněné přes „Apple peněženku“ akceptovat (vzhledem k tomu, že zákazníci Applu patří mezi ty movitější, ani s tímto nejspíš nebude problém).

Jak peněženka bude fungovat samozřejmě ještě není jasné. Může se jednat o klasické NFC platby, může jít o jakousi variaci na operátorské peněženky – potvrzování prostřednictvím generovaných kódů. V každém případě to uživatelům umožní platit i v zahraničí (třeba si tak zahraniční turisté konečně budou moci koupit v Česku SMS jízdenky na MHD) a Applu nemalé peníze z provizí.

Reklama