Mobinfo.cz » Tablety

Apple nechce velké tablety, dvanáctipalcový odkládá na neurčito


I když analytici tvrdí, že letošní rok patří velkým tabletům (a ty malé budou vytlačeny phablety) a Samsung chrlí jednoho obra za druhým, Apple údajně svůj projekt 12,9palcového tabletu odložil ad acta. Důvodem je nepřipravenost systému.

I když se Apple k přípravě velkého tabletu nikdy oficiálně nevyjádřil, zaručení internetoví informátoři to brali jako hotovou věc. Nyní stejní informátoři tvrdí, že Apple od svých údajných plánů ustoupil a s velkým tabletem ještě počká. Vidí totiž na příkladech Samsungu a Asusu, jaký problém dělá velký displej operačnímu systému.

Předně je potřeba počítat s výkonnějším hardwarem. Větší displej znamená také více pixelů (pokud tedy nechcete obtěžovat uživatele hrubým rozlišením), což s sebou nese vyšší nároky jak na rychlost procesoru (potažmo grafického čipu), tak na kapacitu operační paměti.

Dále by měl systém s velkým displejem umět pracovat. Ne jako tomu bylo často v minulosti, kdy se pro větší displeje prostě zvětšily mezery mezi ikonami a celé prostředí tak vypadalo prázdně. A to nemluvíme jen o rozložení ikon v operačním systému, ale taky třeba o tom, že by bylo potřeba přepracovat řadu aplikací, aby dokázaly velký displej plnohodnotně využít.

Apple se taky obává, že když už chce někdo tak velký displej, pořídí si raději notebook s vyšším výkonem a nejspíš nižší cenou. Tablet je podle něj pořád vnímán jako přenosné zařízení, což dvanácti či více palcový displej splňuje jen stěží.

Reklama