Mobinfo.cz » Tablety

Displej jako víno: Apple iPad Mini s retina displejem [test]


Apple před čtyřmi lety změnil svět tabletů tím, že uvedl svůj první iPad. V říjnu 2012 pak k desetipalcové verzi přibyla také varianta iPad Mini s displejem osmipalcovým. iPad Mini s retina displejem je právě dnes předmětem naší recenze.

Menší variantou iPadu se Apple pokusil vyjít vstříc zákazníkům, pro které je desetipalcový tablet příliš velký a potřebují něco trochu přenosnějšího. Klasický iPhone má displej s úhlopříčkou pět palců, klasický iPad tuto hodnotu zdvojnásobil na deset palců, zbývá tedy umístit mezi tyto dva póly přístroj s osmipalcovým displejem, iPad Mini.

Apple_iPad_Mini_retina_01Apple_iPad_Mini_retina_02     

Přesněji řečeno, iPad Mini má displej s úhlopříčkou 7,9″ a rozlišením 1 536 × 2 048 bodů. Zobrazuje 16 milionů barev a je samozřejmě dotykový. Přídomek Retina Display označuje takovou hustotu bodů (tedy poměr mezi rozměry a rozlišením), která je činí lidským okem nepostřehnutelnými. Displej s retinou by pro vás prostě měl být pocitově ten nejjemnější možný.

Apple_iPad_Mini_retina_03Apple_iPad_Mini_retina_04

Samotný přístroj má rozměry 200 × 135 × 8 mm a váží 341 g. Tvarově se jedná o „obdélník se zaoblenými rohy“, většinu čelní strany zabírá výše zmíněný displej. Nad ním je čočka čelního fotoaparátu pro videohovory či pořizování autoportrétů, pod ním je takřka neznatelné tlačítko Home.

Apple_iPad_Mini_retina_05Apple_iPad_Mini_retina_06

 

Horní bok iPadu je vyhrazen 3,5mm jacku a tlačítku pro vypínání. Levý bok je ovládacích prvků prostý, zatímco vpravo najdete (směrem seshora dolů) posuvný přepínač pro zamknutí tabletu, dvoutlačítko ovládající hlasitost a slot pro nanoSIM. Na spodní straně je pak umístěn malý Apple Lightning konektor pro připojení nabíječky či datového kabelu.

Apple_iPad_Mini_retina_07Apple_iPad_Mini_retina_08

Zadní strana je pak vyhrazena velkému logu s nakousnutým jablkem, jinak je šedostříbrná a chladivě příjemná na dotyk. V horní části je jednolitost zadního krytu narušena plastovou záslepkou, pod níž se nejspíš skrývá anténa. Hned vedle pak vykukuje čočka zadního fotoaparátu. Ten je pětimegapixelový, má autofokus, bohužel ne blesk. Pokud s ním zkusíte natáčet video, zjistíte, že má rozlišení fullHD, tedy 1080p.

Apple_iPad_Mini_retina_09Apple_iPad_Mini_retina_10

Apple iPad Mini je poháněn dvoujádrovým procesorem Apple A7 s frekvencí 1,3 GHz. Pro běh operačního systému iOS ve verzi 7 slouží 1 024 MB paměti RAM. Pokud vám tyto údaje ve srovnání s nejrůznějšími Androidy připadají nezajímavé, vězte, že více než na absolutních tabulkových číslech záleží na vyladění operačního systému na konkrétní hardware. S tím iPad rozhodně problémy nemá, ovládací prostředí je ďábelsky rychlé a všechny aplikace běží, až se jim od instrukcí práší.

Apple_iPad_Mini_retina_displej_01Apple_iPad_Mini_retina_displej_04

Pro uložení vašich dat máte k dispozici 16, 32, 64 nebo 128GB. Jelikož iPad nepodporuje paměťové karty, věnujte výběru správné varianty náležitou pozornost. Bát se naopak nemusíte nedostatku datových funkcí, iPad Mini je vybaven vším, co je aktuálně dostupné.

Apple_iPad_Mini_retina_displej_05Apple_iPad_Mini_retina_displej_06

 

Od archaického GPRS/EDGE, přes o něco modernější 3G, zrychlovací doplňky HSPA+ (až do rychlosti 42/5,76 Mb/s), až po nejnovější LTE, vše je přítomno. Samozřejmostí jsou takové drobnosti, jako podpora bezdrátových sítí Wi-Fi nebo bluetooth. Pozor dejte snad jen na to, že existuje čistě Wi-Fi varianta a pak varianta s Wi-Fi i mobilními daty.

Apple_iPad_Mini_retina_displej_02Apple_iPad_Mini_retina_displej_03

Jako operační systém byl pochopitelně použit proprietární Apple iOS, tentokrát ve verzi 7. O tom bylo již popsáno mnoho virtuálního papíru, proto jen stručně. Připravte se na dokonale vyladění ovládání prsty a dotykovými hesly. Systém již v základu nabízí v podstatě vše, co pro práci a zábavu potřebujete, namátkou zmíním e-mail podporující nejrůznější typy poštovních serverů, dokonale synchronizovaný kalendář či seznam kontaktů, mapy včetně hlasové navigační aplikace apod.

Apple_iPad_Mini_retina_displej_09Apple_iPad_Mini_retina_displej_10

K tomu připočtěte přístup k největšímu aplikačnímu obchodu App Store, odkud můžete snadno doinstalovat jakoukoliv další možnou i nemožnou aplikaci. K usnadnění ovládání obsahuje iPad Mini řadu čidel, počínaje gyroskopem sledujícím naklonění a natočení tabletu, až po čidlo venkovního osvětlení regulující jas displeje.

Apple_iPad_Mini_retina_displej_08Apple_iPad_Mini_retina_displej_11

Vestavěná baterie má kapacitu 6 470 mAh, což podle tvrzení výrobce postačí až pro měsíc pohotovostního režimu nebo přibližně deset hodin používání (prohlížení internetu přes Wi-Fi nebo telefonování v síti 3G).

Apple_iPad_Mini_retina_displej_07

Nový iPad Mini s retina displejem se v 16GB verzi prodává za přibližně 11 tisíc korun, což je na osmipalcový tablet cena více než vysoká. Co za nepříjemné cca sedmitisícové navýšení získáte navíc? Proč si místo iPadu nekoupit raději levný čínský tablet s Androidem? Důvodů může být hned několik.

Apple_iPad_Mini_retina_displej_12

Předně, Apple je pověstný svou kvalitou; iPad působí solidní formou, je vidět, že na návrhu designu i všech výrobních postupů si někdo dal hodně záležet. Nikde nic nevrže, všechno přesně sedí, materiály působí luxusně, zkrátka radost po všech stránkách. Na rozdíl od tabletů různých nezavedených výrobců bych se navíc nebál, že mi iPad nevydrží minimálně po dobu dvouleté záruky, spíše ještě podstatně déle (osobně mám iPhone starý pět let a pořád funguje skvěle).

Apple_iPad_Mini_retina_11

Další pochvala musí směřovat k operačnímu systému a softwarovým záležitostem obecně. Vše je dokonale vyladěno, nesetkáte se s žádným padáním ani zasekáváním. Systém i aplikace fungují svižně, a co víc, jejich ovládání je ergonomické a po všech stránkách přizpůsobené ovládání prsty. Na Applu se rozhodně nesetkáte se záplavou nefungujících nebo polofungujících programů, částečně napadených viry, jako je tomu na Androidu.

Apple iPad mini Retina WiFi 3G 16GB ME814SL/A lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Reklama