Mobinfo.cz » Aplikace, Tablety

Dobré zprávy pro vydavatele: na tabletech čteme více a chystáme se platit


Všichni, kdo vydávají nebo se chystají vydávat časopis pro tablety, mohou si začít pomalu mnout ruce. Podle nejrůznějších výzkumů to vypadá, že čtenáři si začínají na čtení z displeje tabletu více zvykat. A dokonce z tabletů i platí!

První tablet hodný tohoto jména byl představen teprve před čtyřmi roky. I když od té doby tablety zažily raketový boom, stále se ještě učíme, jak s nimi zacházet. Podle nejrůznějších výzkumů přitom ještě stále nejsme na vrcholu a i v roce 2014 se posouváme ve svém myšlení kousek víc od papíru kousek víc směrem k tabletům.

To ostatně potvrzují i jiné výzkumy hovořící i návrat tzv. dlouhého čtení. Vzpomenete si ještě na devadesátá léta, kdy jste si s chutí uvařili šálek kávy nebo čaje, otevřeli tiskařskou černí vonící noviny a přečetli je od začátku do konce. Ta doba dávno minula, příchod internetových médií nás změnil na jakési neurotické „klikače“, kteří rychle prolétnou aktuální nadpisy, tu a tam otevřou nějaký článek, nejpozději po druhé větě ho opouštějí a jdou na další. To se prý změnilo s příchodem čteček Kindle a tabletů s displeji, z nichž nebolí oči. Podle výše zmíněných výzkumů už opět rádi čteme delší texty, šálek kávy nejspíš zůstal zachován, jen vůni tiskařské černi nahradil svítící iPad.

Do třetice je tu možnost platit přímo z tabletu. Vydavatelé neustále hledají nové zdroje příjmů a zejména v případě, že časopisy pro tablety prodávají malému množství čtenářů nebo dokonce rozdávají zdarma, se každá koruna hodí. Proč by tak neměl mít čtenář možnost přímo z článku o Londýně zakoupit letenku nebo zarezervovat hotel, případně si aspoň objednat knihu plnou úchvatných fotografií? Chce to jediné – snadný platební nástroj, který umožní provést zmiňovanou transakci, aniž by člověk musel vstát od onoho šálku a hledat platební kartu. Fakt, že jak Apple, tak Amazon připravují vlastní platební nástroj, ukazuje, že se skutečně jedná o trend nejbližší budoucnosti.

Reklama