Mobinfo.cz » Aplikace

Eric Schmidt, šéf Google: časopisům na tabletech patří budoucnost


Eric Schmidt, generální ředitel firmy Google a technologický vizionář, nedávno prohlásil, že budoucnost médií leží v publikování pro tablety. Přibližně do pěti let pak podle něj výrazně obsadí mediální trh. I když samozřejmě hovoří o trhu americkém, i v Česku si jistě užijeme.

Eric Schmidt je z tabletů vyloženě nadšen. Jsou to zařízení, která mají neustálé připojení k internetu (tedy mohou stahovat nový obsah), v každém okamžiku vědí, kde se přesně nachází (tedy mohou podobu časopisů přizpůsobovat okolí), kolik je hodin apod., k tomu mají akcelerátor a řadu dalších funkcí, které mohou vydavatelé využít. To vše jim umožní vytvářet časopisy s takovými funkcemi, jaké jsou v papírových verzích naprosto nepředstavitelné.

Rozšířenost tabletů přitom roste. Jak jsme vás informovali v pondělí, ve Spojených státech amerických aktuálně vlastní tablet 35 % obyvatel. Schmidt proto předpovídá, že do pěti let, tedy roku 2018, tablety v Americe výrazně obsadí trh s časopisy. V Česku nejspíš tak optimističtí být nemůžeme, trendy jsou ale velmi podobné.

1, papírové časopisy zažívaní pokles za poklesem, prodaný náklad se jim neustále snižuje, příjmy z inzerce taky zrovna nerostou. Vydavatelé zavírají jeden časopis za druhým, a i když už situace v médiích není tak kritická jako v začátcích ekonomické krize, veselo rozhodně ještě není.

2, počet tabletů mezi lidmi roste. Nejsme sice na třetinovém podílu jako v USA, přesto se ale rozšířenost tabletů zvyšuje a není žádný důvod, proč by se tento trend měl v dohledné době zastavit.

3, vydavatelé objevují kouzla publikování na tabletech. Varianty svých časopisů pro tablety nabízí snad každý větší vydavatel, vznikají vydavatelé čistě tabletoví a také několik digitálních trafik, které sdružují na jednom místě časopisy různých vydavatelů.

Časopisy pro tablety jsou tedy i v Česku a nic je nezastaví na jejich vítězném pochodu za výrazným tržním podílem.

Reklama

Chytré držáky na tablety do auta i jinam zakoupíte v eshopu Kabelmanie.cz. | Reklama