Mobinfo.cz » Tablety

Fonblet, phablet nebo tabletofoun?


Svět stále hledá vhodný název pro zařízení, které je příliš velké na mobil a příliš malé na tablet. Obecně se takovým přístrojům říká phablet, to se ale nelíbí jejich pravděpodobně největšímu výrobci, který se snaží prosadit vlastní označení fonblet.

Možná vám to připomíná snahu českých obrozenců, kteří v rámci boje s germanismy vymýšleli často nesmyslná slova. Nebo třeba zapálený boj starý jen několik let, který se týkal rozdílů mezi komunikátory, smartphony a kapesními počítači. Nyní se tedy na celosvětové úrovni vede spor o tom, jak nazývat „velké telefony“ či „malé tablety“. Spor je to přitom úplně zbytečný, zákazníkům je úplně jedno, jak se jeho zařízení nazývá.

Evidentně to ale není jedno výrobcům. Samsung, velký výrobce phabletů, v jehož nabídce je třeba řada Galaxy Note, chce prosadit označení fonblet, ostatní zase podobným přístrojům říkají phablet. Obě označení vznikla spojením slov phone (nebo foneticky fone) a tablet a mají naznačit, že se jedná o zařízení na pomezí obou kategorií. V Česku se pak občas používá překlad tabletomobil nebo tabletofoun.

Reklama