Mobinfo.cz » Aplikace

Fragmentace Androidu se zmenšuje, pořád má ale co dohánět


Jedním z největších problémů ekosystému okolo operačního systému Android je tzv. fragmentace. V praxi to znamená, že mezi lidmi je spousta zařízení se spoustou verzí operačního systému, a pokud chce vývoář přijít s vlastní aplikací, musí ošetřit všechny možnosti.

Na přelomu září a října provedla společnost Google, vydavatel systému Android, malou inventuru. Zjištění ukazují, že s fragmentací Androidu to není tak strašné jako třeba před rokem, do ideálního stavu má ale ještě pořád daleko. Mezi aktuálně používanými zařízeními, tedy telefony a tablety, má největší zastoupení verze 4.x Jelly Bean. Tuto verzi používá 48,6 % uživatelů a pokud chcete vyvíjet pro Android, měli byste se zaměřit právě na ni.

Výrazně zastoupená je také archaická verze 2.3.x Gingerbread, tu ještě stále používá 28,5 % uživatelů. O něco méně početně zastoupená je verze 4.0.x Ice Cream Sandwich s podílem 20,6 %. Na všechny ostatní varianty Androidu můžete rovnou zapomenout – 2,2 % pro verzi 2.2 Froyo, 0,1 % pro verzi 3.2 Honeycomb. Zbylé verze ani nepřekonaly symbolickou hranici 0,1 %.

I nadále ale má smysl vyvíjet aplikace pro tři verze Androidu – Jelly Bean, Gingerbread a Ice Cream Sandwich, přičemž co nevidět přibude nová verze KitKat. Android tak zůstává nepříjemně fragmentovaným operačním systémem, rozhodně nejvíc z velké trojky (Android, iOS, Windows Phone).

Reklama

Chytré držáky na tablety do auta i jinam zakoupíte v eshopu Kabelmanie.cz. | Reklama