Mobinfo.cz » Aplikace

Gartner: většina vývojářů nic nevydělá


Analytická společnost Gartner tvrdí, že jen zlomek vývojářů na svých aplikacích nějak významně vydělává. Podle průzkumu to ale naprosté většině z nich vůbec nevadí, neprogramují totiž pro finanční zisk, případně ho získají jinak.

I když se výrobci mobilů chlubí tím, kolik aplikací nabízejí jejich aplikační obchody (App Store, Google Play a Windows Phone Store) a jaké obraty generují. Určitá část z toho je samozřejmě vyplácena jako provize autorům prodaných aplikací, o to více je překvapující, že většina z nich vůbec nevydělává. Gartner dokonce tvrdí, že situace se bude pro vývojáře ještě zhoršovat a za pár let jen zlomky procenta budou považovat svou aplikaci za finančně úspěšnou.

Proč se tedy vůbec snaží? Nějaký výrazný rozvoj trhu už se očekávat nedá, smartphony a tablety jsou dostatečně rozšířeny mezi těmi správnými (mladými, vzdělanými, bohatými, technicky zdatnými) uživateli, dalším rozmachem už se příliš nezmění. Ukazuje se ale, že vývojáři nepracují pro zisk.

Zveřejnění aplikace či hry v aplikačním obchodě slouží často k marketingovým účelům, budování značky. Přímý finanční přínos není v tomto případě tak důležitý. Spousta bezplatných aplikací pak spoléhá na to, že nějaké peníze svým autorům přinese prostřednictvím reklamy umístěné přímo v aplikaci. No a pro řadu vývojářů je aplikace jakousi výstavní skříní, která jim poslouží ke získání peněz jinde, třeba ve formě lukrativního zaměstnání.

Reklama