Mobinfo.cz » Aplikace

Internet bez drátu je stále oblíbenější. U koho vyjde nejvýhodněji?


Poptávka po bezdrátovém internetu stále stoupá. Přitom už dávno došlo k jeho hojnému rozšíření. Vyplatí se investovat do většího komfortu, nebo se kvůli nám operátoři nehodlají přetrhnout? Jak je na tom aktuální nabídka a od koho si pořídit internet do notebooku či tabletu, který můžete využít i na cestách?

Výhody bezdrátového surfování

Hlavním faktorem, který obvykle vede lidi k pořízení přenosného zdroje internetového signálu, je samozřejmě mobilita. S internetem přes kabel se nemůžete tolik hýbat, natož si ho brát třeba na cesty. V tomto ohledu je tzv. air internet neskutečnou výhodou. Dále také díky němu lze libovolně přesouvat soubory mezi dvěma zařízeními, a to bez nutnosti propojení pomocí bluetooth.

Dráty ale nejsou zlo jen v rámci kompaktnosti. Mají navíc i určitý rychlostní tok, na který většina uživatelů nadává především v případě, kdy se jim nechce načíst daná webovka, nebo kvůli zpomalenému stahování, které dokáže rozčílit. S bezdrátovým internetem ale nejste manýry kabelů svazováni. Samotný internet lze ale navíc přesouvat i sám o sobě, a to ať už se bavíme o z mobilu do notebooku anebo obráceně.

Jak se pochlapili operátoři?

Nabízené datové tarify jsou skutečně různorodé. T-Mobile nabízí mobilní internet tohoto typu za 399 korun měsíčně s rychlostí 20/5 Mb/s. Hned v závěsu se drží Vodafone s 8/4 Mb/s. Rychlost není nijak přelomová a na rozdíl od T-Mobile je měsíčně ještě o padesátku dražší. Obrovskou výhodu nabízí ale v tom, že od půlnoci do 6:00 není rychlost pro stahování ničím omezena.  O2 naopak Optimal Air prezentuje za 499 Kč společně z rychlostí 20/2 Mb/s. Pokud si ale tarif pořídíte k novému telefonu, můžete na něm stovku měsíčně ušetřit.

Z nabídek jasně vyplývá, že se O2, na rozdíl od T-Mobile, který tentokrát nezklamal, prozatím jeví jako nejméně výhodná volba. Internet do notebooku či do mobilu si můžete vybrat hned ze tří tarifů, které jsou závislé na ceně, rychlosti i množství dat. O standardu za 399 korun se zmíněnou rychlostí a FUP 20 GB tu již byla řeč. V nabídce je ale také Premium se 40 GB o rychlosti 40/10 Mb/s za 499 Kč nebo tarif Premium Plus, který je sice za 1 199 Kč nejdražší, ale nabízí až 100 GB a 100/25 Mb/s.

Modemy nejsou zadarmo

Na modemu nejvíce ušetříte, pokud se rozhodnete pro uzavření smlouvy, protože pak se koupě bude řešit pomocí splátek. Nejlevnější je opět T-Mobile. Modem zprvu dostanete za korunu a po dobu dvou let v rámci smlouvy budete platit o stovku víc, dokud se nedostanete na 2 301 Kč.

Nejvíce ale kupodivu ušetříte s Vodafonem. Při smlouvě budete na modem doplácet 2 401 Kč, bez smlouvy za něj dáte o necelé 2000 víc, což už je poměrně vysoká suma.

Reklama