Mobinfo.cz » Tablety

Jak dlouho vydrží tablet? Nikdo neví, nejspíš dva až čtyři roky


Trh s tablety je relativně mladý, výrobci tudíž neví, jak dlouhý je životní cyklus tabletu, neboli po jaké době uživatelé své přístroje mění za nové. Odborníci odhadují, že se tato doba pohybuje někde mezi dvěma a čtyřmi roky, jistí si ale nejsou.

Tablety se ve větší míře prodávají přibližně tři roky a výrobci tedy dumají nad tím, jak dlouhý je životní cyklus takového tabletu. Životní cyklus je přitom pro výrobce zásadní, vyjadřuje totiž, po jaké době majitelé svůj přístroj vymění za novější model. Podle délky životního cyklu je potřeba plánovat výrobu náhradních dílů i nových modelů. Proč je u tabletů zahalen takovým tajemstvím?

Předně je to krátká doba existence tohoto typu přístroje. I kdyby se každý z těch tří let prodalo stejné množství tabletů (jakože neprodalo, náběh je vždycky pomalejší), měla by třetina tabletů teprve tři roky, dvě třetiny by byly mladší než dva roky. A to je příliš krátký čas na nějaké analýzy.

Za druhé je na vině nereprezentativní demografie současných majitelů. Zejména v prvních letech si tablety kupovali spíše bohatší a výše vzdělaní majitelé, kteří se chovají jinak než průměrný člověk. Například v tom, že jsou ochotni častěji utrácet za nový tablet, případně si koupit dražší značkový přístroj, který déle vydrží.

Jaké jsou tedy aktuální odhady? Odborníci vychází z životního cyklu přístrojů pohybujících se v okolí tablet. Chytré telefony měníme přibližně po roce a půl až dvou, počítače po pěti až šesti letech. Tablety by měly být logicky někde mezi těmito krajními body.

Podle dalších odhadů se bude životní cyklus tabletu lišit podle velikosti displeje, respektive ceny tabletu. Levnější sedmipalcový tablet nejspíš vyměníme častěji, přibližně jako chytrý telefon, zatímco velký dražší tablet si ponecháme delší dobu. A to nejen kvůli ceně, ale také kvůli způsobu používání. U sedmipalcového tabletu je větší šance, že ho budeme neustále přenášet a převážet, což se samozřejmě projeví na výdrži. Velký tablet nejspíš bude ležet ve stabilní teplotě v bezprašném prostředí obývacího pokoje či kanceláře.

I pokud tedy přijmeme předpoklad, že životní cyklus tabletu trvá přibližně dva roky, nacházíme se nyní v situaci, kdy by se měla první větší množství tabletů pomalu dočkat výměny. Do hry ale vstupuje další faktor, tablety jsou většinou ještě funkční a nezastaraly ani morálně (jinými slovy – internet a videa na nich fungují stále). Pokud si jejich majitel koupí nový přístroj, ten starý prodá nebo alespoň věnuje někomu z rodiny. Skutečný životní cyklus je tak nejspíš mnohem delší.

Reklama