Mobinfo.cz » Tablety

Lenovo dokončilo koupi Motoroly


Mobilní divizi Motoroly před časem koupil Google. Tehdy byla takřka před krachem a zlí jazykové tvrdili, že Google investuje do Motoroly pouze kvůli patentům. Ukázalo se, že nejsou daleko od pravdy, Google si patenty nechal a zbytek Motoroly prodal Lenovu.

Lenovo je podle různých žebříčků přibližně třetí největší výrobce smartphonů na světě a začíná se silněji prosazovat i v České republice. Kromě smartphonů a tabletů vyrábí také počítače, které před lety koupilo od americké IBM. Taková velká transakce, jako je prodej americké Motoroly čínské firmě, samozřejmě vyžaduje spoustu „papírování“ a schvalování. Koncem října konečně Google s Motorolou oznamují, že je vše dokonáno.

Motorola Mobility, jak se mobilní divize jmenuje, se stane stoprocentní dceřinou společností Lenova. Centrála zůstane v americkém Chicagu. Kromě značky a portfolia produktů přebírá Lenovo také 3 500 zaměstnanců, z toho 2 800 ve Spojených státech. Co s nimi bude dál je samozřejmě ve hvězdách.

Patenty ovšem zůstávají Googlu, přičemž Lenovo k nim bude mít smluvně zajištěný přístup. Cena transakce je přibližně 2,91 miliard dolarů (asi 56 miliard korun), z čehož většina je zaplacena nově vydanými akciemi, pouze malá část (konkrétně 660 milionů dolarů, 15,6 miliardy korun) je splacena v hotovosti.

Reklama