Mobinfo.cz » Aplikace

Microsoft uvolní Windows pro malé tablety zdarma


Microsoft včera ve večerních hodinách představil novou verzi Windows a Windows Phone, obě s označením 8.1. Co je pro výrobce tabletů nejdůležitější, pokud jejich přístroje nepřesáhnout magickou hranici 9″, mohou využívat tento systém zdarma.

Ano, je to skutečně tak. Microsoft usoudil, že jeho ekosystém okolo mobilních Windows potřebuje trochu pošťouchnout. Pravděpodobně proto koupil Nokii, začal poskytovat své služby a programy i pro konkurenční platformy, pravděpodobně proto nyní zrušil licenční poplatky za instalaci mobilních Windows.

Rozhodnutí se týká pouze Windows od včera představené verze 8.1. Výrobci telefonů mohou slavit rovnou, ti mají Windows Phone 8.1 zdarma automaticky. Výrobci tabletů to mají složitější, jejich přístroj nesmí mít displej větší než 8,999999″, jinak by museli za operační systém platit.

Windows (Phone) se tak řadí po bok Androidu, který je zdarma od samého začátku (a podívejte se, jak se mu daří). Včerejší oznámení nejspíš nepovede k „androidí anarchii“, Microsoft rozhodně nehodlá povolit všem výrobcům, aby si systém předělali podle sebe. Na druhou stranu nás nejspíš čeká trochu více telefonů a tabletů s Windows, a to je jen dobře.

Reklama