Mobinfo.cz » Tablety

Na Vánoce jste nejspíš dostali tablet Asus nebo Acer


Seznam.cz provedl další zajímavý výzkum. Tentokrát na svých stránkách měřil, z jakých mobilních zařízení na ně uživatelé přistupují. Jelikož porovnal předvánoční a povánoční období, můžeme snadno odhadnout, jaké mobilní dárky jsme našli pod stromečkem.

Oněmi srovnávanými obdobími je prosinec (konkrétně 2.-20. prosince 2013) a leden (konkrétně 6.-24. ledna 2014). Skutečně tak je možné porovnat, jaká zařízení kolovala mezi lidmi před Vánoci a jaká v novém roce. V níže uvedených obrázcích najdete hodnotu vyjadřující procentní změnu, tedy o kolik procent se zvýšil počet přístupů z daných zařízení.

Seznam_internet_01

Už první výsledky jsou přitom docela překvapivé. Jasně, růst počtu mobilů s přístupem na internet bylo možno očekávat, dochází k další obměně „hloupých“ telefonů za smartphony. Stejně tak nás asi nepřekvapí zvýšení počtu tabletů o třetinu. Že by se ale o 37 % více lidí připojovalo k internetu z chytrých televizorů? To jsme tedy rozhodně nečekali!

Seznam_internet_02

Vypadá to, že ani v příštím roce Nokia neporazí Samsung. Zatímco počet Samsungů se zvýšil o 13 %, počet Nokií jen o 7. Opět je tu malé překvapení, skokanem letošních Vánoc totiž není ani Samsung, ani Nokia, ale Sony. Vypadá to, že se tomuto výrobci sázka na odolné smartphony vyplatila.

Seznam_internet_03

Co se týká operačních systémů, nejvíc vzrostl počet telefonů s Windows Phone. Pořád se ale pohybuje ve velmi nízkém celkovém podílu, se svými konkurenty se nemůže rovnat. Na druhém místě je očekávatelně Android, naopak nejméně přibylo do našich rukou telefonů od Applu.

Seznam_internet_04

Největším překvapením je ale trh s tablety. V tomto případě totiž nebodoval ani Samsung, ani Apple, i když obě osvědčené značky zaznamenaly solidní nárůst. Největší změny se ale dočkal Acer, následován Asusem. Právě tyto dvě značky, od nichž nejspíš nikdo nic nečekal, pravděpodobně zaujaly předvánoční tabletuchtivé zákazníky nějakou zajímavou slevovou akcí.

Seznam_internet_05

Poslední graf ale ukazuje, že absolutní počty takto prodaných tabletů nebyly nijak vysoké. Podíl Androidu se totiž zvýšil jen o 44 %, zatímco iOS vzrostl o 30 %, i když se o jeho rozšíření stará jen Apple.

 

Reklama