Mobinfo.cz » Tablety

Odhad: každý druhý počítač bude příští rok tablet


Analytici pozorují, na jakém vzestupu je v tabletech operační systém Android. Poukazují na to, že příští rok bude nejspíš každý druhý prodaný počítač ve skutečnosti tabletem, takže by měli vývojáři počítačových programů brát tento systém vážně.

V nedávno skončeném třetím čtvrtletí 2013 tvořily tablety 40 % všech prodaných počítačů, analytici předpokládají, že v příštím roce se tento podíl přiblíží více méně polovině. Jen pro srovnání – 50 % počítačů budou tablety, 33 % by měly tvořit notebooky a pouze zbývajících 17 % bude patřit klasickým stolním počítačům.

I v příštím roce by měly jasně dominovat tablety s operačním systémem Android (65 % všech prodaných tabletů) vyráběné jednak nejrůznějšími čínskými výrobci, jednak samozřejmě velkými firmami, jako je třeba Samsung (27 % tabletů). Ten si i nadále uchová své prvenství následován (zejména na americkém trhu) Applem s jeho iPady.

Analytická společnost Catalyst přitom předpokládá, že si výrazně polepší také Microsoft se svým operačním systémem Windows. Z 2% podílu v roce 2012 by se měl v roce 2014 vyšplhat až na 5 %, což lze přičítat spíše povedeným tabletům Nokia Lumia než dvornímu tabletu Microsoft Surface.

Reklama