Mobinfo.cz » Tablety

Proč jsou dotykové displeje doménou tabletů?


Majitelé tabletů nebo chytrých telefonů si nejspíš nedokážou představit, že by svá zařízení ovládali jinak než dotykovým displejem. Podobný trend se výrobci snažili prosadit i u notebooků, tam se jim to ale zatím příliš nedaří. Čím je to způsobeno?

Podle odhadů tvoří letos tablety přibližně 40 % všech prodaných počítačů. Když k tomu přičteme obrovské prodeje telefonů s dotykovým displejem, můžeme jistě předpokládat, že tento způsob ovládání je mezi lidmi známý a do jisté míry i oblíbený. Jiné statistiky zase tvrdí, že mezi notebooky prodanými v letošním roce budou ty s dotykovým displejem tvořit stěží 11 %.

Důvody jsou podle analytiků hned dva. Za prvé jsou notebooky, které mají klávesnici i dotykový displej, spíše z vyšší cenové kategorie, což spoustu lidí od nákupu v podstatě spotřebního zboží samozřejmě odradí. Za druhé není úplně jasné, k čemu dotekový displej použít. K běžnému ovládání slouží klávesnice, kurzor myši zase posunujete pomocí touchpadu či trackballu, případně prostřednictvím připojené myši.

Zatím tedy lidé nemají důvod za dotykový displej připlácet. Vzhledem k neustále se snižujícím cenám veškerých počítačových komponent je ale výhled více než pozitivní. Předpokládá se totiž, že do čtyř let (2017) vzroste podíl notebooků s dotykovým displejem na 40 %.

Reklama