Mobinfo.cz » Tablety

Super tablet pod tři tisíce: Goclever Orion 785 [recenze]


Do ruky se nám dostal tablet Goclever Orion 785 s čtyřjádrovým procesorem, 1 GB operační paměti RAM a 7,85“ IPS displejem. Tento tablet vás na první pohled zaujme konstrukcí, která je jakousi směsí hliníku a plastu.

GocleverOrion785_7GocleverOrion785_10

Goclever Orion 785

Rozměry: 134 × 200 × 7 mm, 382 g
Displej: 7,85″, 1024 × 768 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 4 jádra, 1000 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 8000 MB, ano
Data: Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 2 Mpx, video: VGA
Podrobné specifikace
Aktuální cena GoClever Orion 785 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Zadní strana je celá hliníková, což působí hodnotně, pevně a navíc efektivně chladí komponenty. Toho si všimnete především, pokud si pustíte náročnější 3D hru, po krátké době budete s přesností vědět, kde je asi tak umístěn procesor a grafický čip. Naštěstí se tablet při běžném používání nezahřívá, a tak si s tím budou lámat hlavu pouze náruživí hráči.

GocleverOrion785_8GocleverOrion785_9

Přední část tabletu je pak tvořena displejem, lemovaným plastovým rámečkem. Jedná se o panel s rozlišením 1 024 × 768 bodů, což je maximum, co můžeme v této cenové kategorii očekávat. Příjemné překvapení je pak technologie panelu IPS. Díky tomu by měl být displej schopen zobrazovat věrnější barvy a poskytovat lepší pozorovací úhly. To je určitě pravda, a pokud jste stejně jako já majiteli notebooku s TN panelem, uvidíte rozdíl na první pohled.

GocleverOrion785_6GocleverOrion785_5

Další zajímavostí je poměr stran 4:3, který razí například Apple u svých iPadů. Tento poměr stran je ideální pro čtení webu a dokumentů, nevýhodou jsou velké horní a dolní okraje při sledování širokoúhlých filmů.

GocleverOrion785_4GocleverOrion785_3

Co budete na tabletu dělat, do jisté míry určuje výkon. V tomto případě se setkáme se čtyřjádrovým procesorem Cortex A7, taktovaným na 1 GHz a grafickým čipem PowerVR SGX544MP2. Kapacita operační paměti se zastavila na 1 GB. V této konfiguraci lze bez problému rozběhnout i náročnější 3D hry, zkoušeli jsme GTA Vice City nebo třeba Real Racing 3 se skvělou grafikou.

GocleverOrion785_1GocleverOrion785_2

Hry běžely naprosto plynule a bez sekání. Oblíbený benchmark AnTuTu výkon vyhodnotil na 15 359 bodů. To je výsledek srovnatelný například se Samsungem Galaxy SIII nebo Galaxy Note 10.1, což jsou přístroje, které i dnes pořídíte za několikanásobně vyšší cenu, než za kterou se prodává Orion 785.

Goclever_Orion_785_displej_08Goclever_Orion_785_displej_07

Abychom jen nechválili, musíme zmínit i neduhy, které tablet za cenu pod 3 000 Kč zkrátka musí mít. Hned první věc, která vás po spuštění napadne je ohromné množství softwaru, které je na tabletu nainstalováno z výroby. Jsou to především různé utility pro správu paměti nebo úkolů. Většinu těchto programů je možné zdarma stáhnout z Google Play, proto nevidím důvod je uživatelům násilně nutit bez možnosti odinstalování.

Dalším neduhem je fotoaparát. Z přiložených snímků můžete vidět „kvality“ vestavěného snímače. Nikdy jsem nebyl zastáncem tabletového focení, pokud nejste Japonec, nejspíš se vám každý vysměje. Na druhou stranu pokud si potřebujete narychlo ofotit dokumenty a číst je v tramvaji, je integrovaný fotoaparát ideální volbou.

Od 2 Mpx fotoaparátu nečekejte zázraky a nejspíš nebudete zklamaní. VGA kamerka na přední straně diskutujícího při videokonferenci spíše vyděsí, než aby informovala o vaší podobě. O záznamu zvuku snad raději ani nemluvě, přesvědčte se sami. A nakonec ani to focení dokumentů nedopadlo moc dobře, absence automatického ostření z tohoto úkonu dělá olympijskou disciplínu.

Goclever_Orion_785_foto_3Goclever_Orion_785_foto_2

Pro využití tabletu dnes slouží převážně aplikace. Těch je k dispozici obrovská spousta od kancelářských balíků až po hry. Paměť 8 GB (volná je cca polovina) ale na mnoho z nich nestačí, a tak je zapotřebí dokoupit paměťovou kartu. Ta dokáže tablet rozšířit o dalších 32 GB, pokud ani to nestačí, pak může nastoupit ještě OTG, díky kterému k tabletu připojíte flash disk (micro USB konektor).

Uživatelské prostředí obstarává Android 4.2.2, který je předinstalován z výroby. K dispozici je navíc update na Android 4.4 Kitkat, který se mi nepovedlo nainstalovat přes OTA, ale soubor s updatem je k dispozici na stránkách výrobce. Pro provedení updatu stačí tento soubor nakopírovat do paměti tabletu a spustit lokální aktualizaci v nastavení.

Klady

  • Kvalitní IPS displej
  • Výkonný HW
  • Velice povedená konstrukce
  • Dostupný update na Android 4.4
  • Nízká cena

Zápory

  • Horší fotoaparát
  • Velké množství nežádoucího softwaru

Reklama