Mobinfo.cz » Tablety

Tablet nebo notebook? Accent TB890 [recenze]


Boom tabletů je nejspíš za námi a dnes lidé opět zvažují, jestli by se jim nevyplatil spíš jednoduchý notebook než jednoúčelový tablet. Výrobci jim vycházejí vstříc a chrlí zajímavá hybridní zařízení.

Jedním z nich je Accent TB890, levný tablet s operačním systémem Windows (Phone), k němuž dostanete jako bonus plnohodnotnou klávesnici. Podle aktuálních potřeb tak můžete toto zařízení používat buď jako samostatný tablet, nebo nebo jako malý notebook.

Tablet s Windows

Pokud se zaměříme na Accent TB890 jako na tablet, máme před sebou přístroj s displejem o úhlopříčce 8,9″ s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů. Nad displejem je čočka přední webkamery s rozlišením 2 Mpx, stejné rozlišení má i fotoaparát umístěný na zadní straně. Samotná čelní strana obsahuje jen displej, zmíněnou kameru a logo Windows, na zadní straně pak, opět kromě zmíněného fotoaparátu, najdete logo výrobce tabletu (Accent) a logo výrobce procesoru (Intel Inside).

Accent_TB890_9Accent_TB890_8

O mnoho pestřejší nejsou ani boky tabletu. Horní strana je vyhrazena dvěma micro USB konektorům (jeden z nich moderní USB-C), na spodní straně najdete jen konektor sloužící pro propojení s klávesnicí. Levý a pravý bok jsou kovově stříbrné, ten zadní zcela prázdný, na levém tlačítko pro zapnutí a vypnutí a dvoutlačítko pro změnu hlasitosti. Nad ním pak 3,5mm jack pro připojení sluchátek.

Accent_TB890_2

V balení dále najdete klávesnici, které se budeme věnovat podrobněji dále, nabíječku a dva kabely. Jeden má podobu microUSB-USB a slouží buď k připojení tabletu k jinému počítači, nebo (ve spolupráci s dodávaným síťovým adaptérem) k nabíjení. Druhý pak dokáže vytvořit z microUSB konektoru na tabletu klasické velké USB, takže k němu můžete připojit jiné zařízení.

Accent_TB890_1Accent_TB890_3

Windows každým coulem

Kapacita baterie dosahuje úžasné hodnoty 6 000 mAh, celý tablet pak váží 450 g.  Uvnitř najdete čtyřjádrový procesor Intel, 2 GB operační paměti RAM a 32GB uživatelské úložiště. Jako uživatelské prostředí byl původně použit operační systém Windows Phone 8.1, nyní je ale k dispozici upgrade na zajímavější Windows 10.

Accent_TB890_5

O tom jsme na našem webu psali už mockrát, takže se nebudeme zdržovat podrobným výčtem všech funkcí a možností. Nebo zevrubným líčením toho, jak jsou zařízení s Windows vyladěna po hardwarové a softwarové stránce, takže je při používání tablet dostatečně svižný a plynulý. Ovládání je krásně přizpůsobena velikost displeje. K dispozici máte řadu šikovných aplikací, mimo jiné také kancelářský balík Microsoft Office.

S klávesnicí jako notebook

Největší výhodou je možnost proměny tablety na malý notebook. V balení najdete plastovou klávesnici, která může současně sloužit jako kryt displeje. Je vybavena všemi klávesami kromě numerického bloku. Funkční klávesy F1-F12, stejně jako PgUp, PgDwn, Home a End jsou dostupné přes současné stlačení tlačítka Fn.

Accent_TB890_6

I přes malé rozměry mají tlačítka překvapivě vysoký zdvih a jistý stisk. Při dlouhodobějším používání mi nejvíc vadily malé rozestupy mezi jednotlivými klávesami, které zkrátka nejsou stavěny na mé velké prsty. Při troše pozornosti ale není žádný problém napsat na takové klávesnici i delší text.

Nedílnou součástí klávesnice je touchpad použitelný pro ovládání operačního systému Windows. Trochu nevyužitou příležitostí je fakt, že klávesnice je skutečně pouze klávesnice. Výrobce do ní mohl umístit další rozšiřující konektory, nebo třeba přídavnou baterii. Sice by to zvýšilo celkovou hmotnost zařízení, řada uživatelů by to ale jistě uvítala.

Accent_TB890_7

Po přiložení tabletu na klávesnici dojde k provázání magnetických zámků, takže tablet krásně drží a klávesnice chrání displej před nárazy.Pokud chcete začít s tabletem pracovat jako s notebookem, musíte tablet opět odejmout a přiložit konektorem na konektor.

Accent_TB890_4

Magnetické zámky ve spolupráci s oporou horního dílu tablet udrží v úhlu asi 100 stupňů. Jiný úhel bohužel není možný, pro běžnou práci je ale vyhovující, a pokud budete potřebovat číst knihu nebo koukat na film, můžete vždycky tablet vyjmout a používat samostatně. Při natočení tabletu se také automaticky otočí displej na šířku a objeví se na něm kurzorová šipka pro ovládání touchpadem.

Cena, cena, ale nejen cena

Accent TB890 má tři velké výhody, které mu umožní zaujmout čestné místo v záplavě překotně chrlených tabletů.

Předně je to klávesnice, získat za jednu cenu tablet a notebook, to se rozhodně vyplatí. I když práce nebude nikdy tak pohodlná jako na velkém notebooku nebo dokonce stolním počítači, pro rychlé vyřešení problémů na cestách to v pohodě postačí. A vždycky můžete tablet odpojit od klávesnice, lehnout si s ním do postele, a užít si seriálovou či knižní zábavu.

Za druhé je to operační systém Windows 10. Na tabletu/notebooku budete mít systém, na který jste zvyklí z jiných počítačů. K němu dostatek stabilních nezavirovaných aplikací, dostateční výkon, plynulý chod, a tak dále, a tak podobně. A taky plnohodnotné Office.

Accent TB890 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Do třetice je to nízká cena. Accent TB890 koupíte v době psaní článku za cenu pod 5 000 Kč, což je rozhodně dobrá cena na tablet s devítipalcovým displejem a plynulým chodem.

Reklama