Mobinfo.cz » Tablety

Tablet nebo notebook? Recenze Sony VAIO Tap 11


Pokud se nemůžete rozhodnout mezi tabletem a notebookem, možná je pro vás tím správným zařízením Sony VAIO Tap 11. Jedná se o tablet s externí klávesnicí a perem pro přesnější psaní, běží na něm systém Windows 8.

Samotný tablet má rozměry 30,46 × 18,8 × 1 cm, váží 780 g. Čelní strana je vyhrazena velkému dotykovému displeji s technologií Sony Triluminos pro lepší podání barev a větší zorné úhly. Jedná se o displej s úhlopříčkou 11,6“ a rozlišením 1 920 × 1 080 bodů. Nahoře nad displejem nesměle vykukuje čočka čelní kamery, dole pak tlačítko Windows pro vstup na obrazovku Start.

SonyVaioTap11_14

Levý bok obsahuje konektory USB a microHDMI schované pod elegantní krytkou, dále pak konektor pro připojení nabíječky. Podobně jako u mobilních telefonů, i u tabletu je pravý bok vyhrazen dvoutlačítku pro změnu hlasitosti. Nad ním pak najdete vypínací tlačítko a konektor 3,5mm jack pro připojení sluchátek. Zatímco spodní strana je dočista čistá, horní je osazena slotem pro paměťovou kartu microSD a infraportem určeným ovšem pouze k ovládání domácí elektroniky. Dále na ní najdete průduchy chladicího systému, který se ale při běžném používání v podstatě nikdy nespustí.

SonyVaioTap11_1SonyVaioTap11_2

Za zmínku stojí ještě zadní strana chráněná plastovým krytem. Na ní najdete tři reproduktory pro kvalitní zvuk, dále pak osmimegapixelový fotoaparát a výklopný stojánek. Právě poslední zmiňovaný prvek dobře poslouží, když budete chtít proměnit VAIO Tap 11 na notebook.

SonyVaioTap11_3SonyVaioTap11_4

V balení totiž najdete bezdrátovou klávesnici s klasickým počítačovým rozložením (bez numerického bloku) a touchpadem pro snazší ovládání. Zadní kryt klávesnice je hliníkový, obě samostatné části přístroje můžete pro potřeby transportu snadno spojit do jednoho celku – drží je silný magnet. Kdyby vám ani tento způsob zadávání informací nevyhovoval, můžete sáhnout ještě po peru, které vám umožní jemné kreslení či ruční psaní poznámek.

Uvnitř tabletu tepe dvoujádrový procesor Intel s frekvencí 1,2 GHz. Díky tomuto výkonu a čtyřgigabajtové operační paměti RAM může v Sony Vaiu běžet standardní operační systém Windows ve verzi 8. To skýtá takřka neomezené možnosti při výběru doplňkových programů, her a aplikací. Pro jejich instalaci máte k dispozici pevný disk SSD s kapacitou 128 GB. Ve spolupráci s paměťovými kartami a sdílenými úložišti tak nebudete v podstatě nijak omezováni.

SonyVaioTap11_5SonyVaioTap11_6

Pro spojení s vnějším světem je k dispozici například bluetooth nebo podpora bezdrátových sítí Wi-Fi, Sony VAIO bohužel nepodporuje klasická mobilní data, to by se ale mělo změnit s pčíchodem nového modelu. U tabletu určeného pro kancelářské využití bych čekal alespoň klasický ethernet konektor. Sony Vaio Tap 11 bohužel nic takového nemá, k dispozici je pouze dokoupitelná redukce z microHDMI na klasické VGA, takže můžete připojit třeba projektor nebo velký monitor.. Vyřádit se můžete také prostřednictvím NFC nebo využít vestavěný infraport k ovládání domácích spotřebičů vybavených samozřejmě dálkovým ovládáním.. Se zapnutým Wi-Fi vydrží na jedno nabití přibližně pět hodin, což není ani plná pracovní doba. V kanceláři ho zkrátka budete muset aspoň na chvíli připojit do zásuvky.

Do kanceláře jako stvořený

Právě pro používání ve firemní sféře je přitom Sony VAIO Tap 11 určen. Napovídá tomu jak výdrž, tak použitý operační systém, respektive široká plejáda (nejen kancelářských) aplikací, k nimž díky tomu získáte přístup. Bezdrátové klávesnice se snaží odstranit největší nedostatek tabletů – nepohodlné zadávání textů.

SonyVaioTap11_7SonyVaioTap11_8

V tomto směru by mohlo Sony ještě malinko zapracovat. Přítomnost klávesnice je ve srovnání s dotykovým displejem nepochybně výrazný posun k lepšímu. Za svou tenkost a nízkou hmotnost ale tlačítka zaplatila relativně nízkým zdvihem. Rozhodně nečekejte takové pohodlí jako u standardní PC klávesnice nebo velkého notebooku, zvyknout se na ni ale dá.

SonyVaioTap11_9SonyVaioTap11_10

Při testování jsem ocenil zejména rychlý start. Kombinace SSD disku a uspávání tabletu dokáže probudit přístroj do činnosti za necelé dvě sekundy. SSD disk se pak podílí na vysokém výkonu všech aplikací, rozhodně jsem neměl pocit, že by mě výkon tabletu nějak omezoval v rychlosti mých myšlenek.

SonyVaioTap11_11SonyVaioTap11_12

Takřka dvanáctipalcový displej je sice méně pohodlný na přenášení, ale pro kancelářskou práci velice příjemný. Použitá technologie IPS umožňuje pohodlné čtení z různých úhlů, přičemž ani po několikahodinové práci vás nebudou bolet oči.

SonyVaioTap11_13SonyVaioTap11_15

Nepříjemným nedostatkem je poměrně vysoká cena. Za kompletní Sony VAIO Tap 11, tedy tablet, klávesnici a pero, zaplatíte takřka 22 tisíc korun. Za to můžete mít několik tabletů s Androidem nebo několik klasických notebooků. Inu, za značku, design, kvalitu provedení a systém Windows, je potřeba připlatit.

Graf ceny produktu Sony VAIO SVT1121B2EW poskytuje server Heureka.cz

Reklama