Mobinfo.cz » Aplikace, Tablety

Tablety do škol? Spíše ze škol


Zatímco české ministerstvo školství teprve nesměle uvažuje o pilotním nasazení několika tabletů do několika škol, v řadě zemí naopak zjistili, že akce „tablet pro každého žáka“ není ve všech případech úplně ideální. Jaké jsou ale alternativy?

O výhodách zapojení didaktické techniky do výuky na všech stupních škol není pochyb. V poslední době si velkou pozornost vysloužily tablety, v nichž mnozí viděli spasitele (nejen) českého školství. V čem spočívá jejich síla? Předně v tom, že jsou malé a snadno přenosné, děti si je mohou nosit ze školy domů a z domu do školy. Snadno se ovládají, zkušenosti ukazují, že i velmi malé děti si s tabletem intuitivně samy poradí. Přitom mohou i starším studentům posloužit jako sofistikovaný studijní pomocník.

Tablet může snadno nahradit hromadu učebnic a sešitů, kterými si jinak děti ničí záda. Z tohoto důvodu celá řada zemí zkouší nasadit tablety do výuky jaksi plošně, vznikají různé programy pro rozdávání tabletů všem prvňáčkům, aby byly vyrovnány nerovné ekonomické podmínky, v nichž děti vyrůstají. Nasazování tabletů do výuky má ale několik úskalí, které země začínají objevovat.

Například Thajsko. Tamní ministerstvo školství zjistilo, že tablety sice do škol dorazily. ale moc se nepoužívají. Může za to například vysoký věkový průměr pedagogického sboru, takřka šedesátiletý pedagog má již většinou své učební metody zaběhlé a nasadit z roku na rok do výuky tablety prostě nezvládne. Hrozbou je také poruchovost, neustálým přenášením zejména levnější tablety trpí a je potřeba starat se o jejich údržbu. Thajsko tedy namísto toho zřídí v každé škole tabletovou učebnu, ve které se budou třídy střídat stejně jako v Česku třeba v učebně chemie.

Jakýmsi průkopníkem dávaným za vzor je školní okrsek Los Angeles. Tam se pro změnu ukázalo, že zejména starší americké děti si s tabletem poradí a snadno obejdou veškeré ochrany, načež místo výuky tráví čas na Facebooku nebo YouTube. Tamní školští úředníci se proto rozhodli, že dají školám na výběr z několika zařízení a nebudou trvat jen na tabletech. Pro malé děti dobře poslouží tablet, pro starší pak nějaké hybridní zařízení s klávesnicí, jako Chromebook nebo Yoga, a pro nejstarší netbook či plnohodnotný notebook pro pohodlné psaní textů.

Reklama