Mobinfo.cz » Tablety

Trh s tablety mírně klesá, Apple ztrácí nejvíc


Tablety už nejsou takovým hitem, jako bývaly. Dosud rostoucí trh se pozvolna zastavuje, ve druhém čtvrtletí se prodalo méně tabletů než v prvním. Výrazně padá dosud neotřesitelný Apple, na druhém místě mezi výrobci je stále Samsung.

Podle statistik vyexpedovali všichni výrobci ve druhém čtvrtletí ze svých továren 49,3 milionu tabletů. To samozřejmě ještě neznamená, že se všechny prodaly, jiný údaj ale není k dispozici. V každém případě je toto číslo o 1,5 % nižší než v prvním čtvrtletí, což mnozí analytici považují za jasné varování.

Apple si z této hodnoty připsal 13,3 milionu, což je oproti předchozímu roku pokles o 9,9 %; navíc se jedná už o druhé poklesové období za sebou. I přesto mu podle statistik patří první místo jako největšímu výrobci. V druhém čtvrtletí si připsal 27% tržní podíl, zatímco druhý Samsung se musel spokojit se 17 % (v absolutní hodnotě 8,2 milionu kusů). Následuje Lenovo se 4,9 % trhu, Asus s 4,6 % a Acer s 2 %.

Z toho můžeme vyvodit několik zajímavých závěrů. První dva výrobci mají společně 44 % trhu,první pětice obsazuje 55 % všech prodaných tabletů. Naopak všichni další mají naprosto zanedbatelný podíl (výrazně méně než 10 milionů kusů, které prodal pátý největší Asus).

Dále je potřeba dívat se po příčinách pádů Applu. Obecně se předpokládá, že za to může dlouhá perioda obnovy. Výrobky Applu jsou kvalitní natolik, že se po dvou letech nepokazí. A jelikož i nadále dostačují nenáročným činnostem, k nimž jsou tablety určeny, nemají jejich majitelé potřebu přistoupit k jejich výměně.

Reklama