Mobinfo.cz » Gadgets

Trh s wearables příslušenstvím vyrostl meziročně o 700 %


I když v absolutních číslech se jedná o pouhou kapku v moři, trh s nositelným příslušenstvím, tzv. wearables, roste přímo raketovým tempem. Nejrůznější fit náramky nebo chytré hodinky jsou evidentně na vzestupu.

V první polovině roku 2014 se prodalo cca 6,5 milionu nositelného příslušenství, z toho asi 4,6 milionu příslušenství bez operačního systému a 1,8 milionu tzv. chytrého příslušenství, které je schopno spouštět další doinstalované aplikace. V každém případě je celkový součet o 684 % vyšší než za stejné období loňského roku. V prvním čtvrtletí 2013 se totiž prodalo méně než milion kusů nositelného příslušenství.

Mezi příslušenstvím bez systému jasně vede Fitbit následován těsně výrobky firmy Jawbone. Na třetím místě najdete Nike, i když jeho tržní podíl postupně klesá a nejspíš bude v nejbližší době na bedně vítězů nahrazen firmou Garmin. V oblasti chytrého wearable je jasným vítězem Samsung se svou řadou hodinek Galaxy Gear. Na druhém místě se umístil v Česku nepříliš známý Pebble Steel, zatímco třetí pozice jasně patří firmě Sony.

Do chytrého příslušenství zatím nijak nepromluvila firma Apple, i když se objevila celá řada informací o připravovaných chytrých hodinkách iWatch a nejrůznějších sportovních náramcích. Jedná se sice stále o malý podíl celkového „telefonního“ trhu, přesto lze očekávat, že Apple nebude chtít zůstat pozadu a nejspíš v rámci své zářijové představovací akce nějaké wearables příslušenství také představí.

Reklama