Mobinfo.cz » Tablety

Trh tabletů stále stagnuje, padá i Apple


Podle nejnovějších statistik analytické společnosti IDC trh tabletů roste takřka desetkrát pomaleji než jsme byli zvyklí. Růst se zkrátka pomalu zastavuje a na nepříjemný pád se musí připravit i akcionáři dřívějšího průkopníka, firmy Apple.

IDC zveřejnila opravené odhady pro rok 2014. Zatímco v roce 2013 vzrostl počet prodaných tabletů (resp. tabletů, které opustily brány továren) o 52,5 %, letošní růst bude podstatně menší – pouhých 7,2 %. V absolutních hodnotách se jedná o 235,7 milionů kusů, přesně o tolik bude rozšířen počet majitelů tabletů.

159,5 milionu z toho budou tvořit přístroje s operačním systémem Android, díky tomu si v roce 2014 tento systém vybojuje tržní podíl 64,7 %, což je o 16 % více než loni. Oproti tomu iOS, tedy tablety Apple iPad si v roce 2014 koupilo/koupí pouze 64,9 milionu zákazníků, díky čemuž má firma, která před čtyřmi lety tablet přivedla na svět, tržní podíl 27,5 %, což je o 12,7 % méně než v roce 2013. Naopak raketový růst si připsaly tablety s Windows. Těch se letos prodalo/prodá 10,9 milionu, což představuje tržní podíl 4,6 %, tedy o 67,3 % více než před rokem.

Důvody zastavení slibně rozjetého růstu jsou všeobecně známé. Tím hlavním je delší životní cyklus tabletů, lidé nemají potřebu je měnit po dvou letech jako telefony, ale klidně po čtyřech či pěti letech. Dalším je pak jistá kanibalizace ze strany velkých telefonů – phabletů. Jestli si koupit mobil s 6″ displejem, nebo menší mobil a k tomu 7″ tablet, to je přesně ta otázka, kterou většina lidí řeší ve prospěch mobilů.

Reklama