Mobinfo.cz » Všechny články

Velký displej, málo paměti: Goclever Quantum 600 [recenze]


Na pultech obchodů již nějakou dobu pobývá šestipalcový obr se čtyřjádrovým procesorem Goclever Quantum 600 a my se na něj podíváme zblízka.

GocleverQuantum600_11GocleverQuantum600_1

Začneme u nejnápadnější části a tou je bezesporu 6“ displej. Není dnešním úkolem soudit phablety, na toto téma se vedlo již mnoho debat a žádná nedopadla zrovna uspokojivě. Jisté je, že značná část uživatelů žádá větší plochu a výrobci tuto žádost vyslyšeli.

GocleverQuantum600_2GocleverQuantum600_3

Jako velice spokojený uživatel telefonu Galaxy Note II jsem se velké úhlopříčky nebál a telefon jsem ihned začal nosit u sebe. Po delší době můžu říct jen tolik, že 0,5“ je rozdíl a docela velký. V jedné ruce se drží celkem dobře, o ovládání ovšem nemůže být ani řeč, zde se už musí zapojit i ruka druhá. Dobře je řešeno umístění power tlačítka na boku, kde na něj snadno dosáhnete. Dvojité tlačítko pro ovládání hlasitosti potom najdete na druhém boku telefonu.

GocleverQuantum600_8GocleverQuantum600_7GocleverQuantum600_6GocleverQuantum600_5

Konstrukce je nicméně příjemná a telefon díky matným zádům neklouže z ruky, uchopení je pevné a jisté. Softtouch materiál je zkrátka dobrá volba, ani menší škrábance na něm nebudou vidět. Rám telefonu je kovový, nejedná se o nějaký malý proužek, ale o masivní kus kovu po celém obvodu přístroje. Působí to hodnotně a hlavně bytelně. Přístroj je také velmi tenký, což je nejspíš i důvod, proč je čočka fotoaparátu vystouplá. Jak jí ovlivní delší používání, to prozatím říct nedokážu, je pravděpodobné, že se jí menší poškrábání nevyhne.

GocleverQuantum600_10GocleverQuantum600_9

Samotný displej nabízí klasické HD rozlišení, tedy 720 × 1 280 bodů. Vzhledem k ceně přístroje, která jen lehce překračuje hranici 4 000 Kč, více samozřejmě nečekáme. IPS má jasné barvy a dobré pozorovací úhly, což při srovnání s TN displeji uvidíte na první pohled. Plocha obrazovky je vskutku úctyhodná, hlavní výhody pocítíte při čtení souborů, procházení webu nebo sledování videí, ať už z paměti, nebo z internetu. Stejně tak dobře se na něm i píše, prostorná dotyková klávesnice vás nechá udělat jen málo překlepů. Musíte se však smířit s obouručním psaním v režimu landscape (naležato).

Goclever_Quantum_600_displej_01Goclever_Quantum_600_displej_02

Výkon této mašince propůjčuje čtyřjádrový procesor Cortex A7 od firmy Broadcom, který je taktovaný na 1,2 GHz spolu s grafickým čipem Video Core IV a operační pamětí 1 GB. Naopak zklamáním je vnitřní úložiště, které nabízí 4 GB paměti, pro data je ale dostupný asi jen 1 GB. Ve velké míře za to může velké množství předinstalovaných aplikací, které jsme kritizovali u jiných produktů této firmy. Jedná se o běžné bezplatné aplikace, které jsou zdarma ke stažení na Google Play, proto nevím, proč je zákazník nucen je využívat, nebo jimi mít zaplácanou už tak dost malou vnitřní paměť. Naštěstí je zde i slot na micro SD karty, který vám přilepší až o 32 GB. Samozřejmostí je pak podpora OTG pro připojení periferií přes micro USB port, mezi něž může patřit i flashdisk s další porcí paměti.

Goclever_Quantum_600_displej_08Goclever_Quantum_600_displej_14

Výkon jsme testovali i na několika hrách v populárním AnTuTu testu, kde si přístroj vysloužil 12 453 bodů, čímž se zařadil někam mezi Sony Xperii TX a HTC One X+. Na snímcích můžete vidět hru Wild Blood a Real Racing 3, které obě běžely bez záseků či jiných problémů, vše v perfektní 3D grafice. Co se konektivity týče, kromě standardních GSM sítí najdeme i GPRS, EDGE a rychlé 3G připojení skrze HSPA+. Kdo čekal LTE, bude bohužel zklamán. Dále nechybí Wi-Fi ve verzi b/g/n, bluetooth 4.0, ani GPS. Naopak NFC se do výbavy už nevešlo.

Goclever_Quantum_600_foto_12Goclever_Quantum_600_foto_07

Fotografie z mobilních telefonů jsou fenoménem doby, a tak i zde najdeme 8 Mpx zadní fotoaparát s autofokusem a osvětlující LED diodou. Přední kamerka má rozlišení 2 Mpx, což pro videohovory bohatě postačí, a i případné selfie snímky budou mnohem kvalitnější, než z běžných kamer osazených v telefonech střední třídy. Výjimku samozřejmě tvoří několik modelů s kvalitním předním fotoaparátem právě kvůli selfie, ale to už je jiná kapitola.

Zde si můžete prohlédnout několik snímků pořízených ve dne, za šera i v temném podchodu, kde zaúřadoval blesk. Celkově jsou fotografie ostré, i video se v pohybu doostřuje rychle. Také fotografie za šera jsou dobře prosvětlené. Naopak focení ve tmě nedopadlo nejlépe. Automatické ostření funguje velmi dobře na dálku i na blízko. Ofocení knihy ani makro nebude s tímto fotoaparátem žádný problém.

A jaký byl celkový pocit z tohoto „drobečka“? I když se v kapse nosí značně nepohodlně, vcelku rychle přijdete na myšlenku, že v batohu, brašně či jiném zavazadle není prakticky znát. Toto nepohodlí vyváží velký displej, na kterém je radost procházet web, hrát hry nebo si číst e-book. Stejně tak je návyková i prostorná klávesnice. S tou se snadno sžijete a přecházet na menší se vám už chtít nebude.

Stejně jako všude jinde i zde platí „něco za něco“, a tak kdo chce maximální uživatelský zážitek z telefonu, musí se rozloučit s kompaktním strojkem v kapse. Dle mého to minimálně stojí za pokus. Pokud máte zájem přejít na větší přístroj, zajděte si do své oblíbené prodejny, dejte tomu čas a sami uvidíte, zda si zvyknete. Mně stačil jeden den.

Klady

  • Příjemné a kvalitní zpracování
  • IPS displej
  • Výkonný HW
  • Obstojný fotoaparát
  • Android 4.4 Kitkat
  • Nízká cena

Zápory

  • Absence NFC a LTE
  • Mnoho předinstalovaných zbytečností
  • Pouze 1 400 MB dostupné paměti
  • Slabá LED dioda blesku

Reklama