Mobinfo.cz » Tablety

Wall Street Journal zkouší, jak se tablety hodí pro práci


Technologická novinářka z The Wall Street Journal se rozhodla vyzkoušet, jestli už tablety natolik dozrály, aby jimi bylo možno nahradit notebooky nejen pro zábavní, ale i pro pracovní účely. Posléze rozhodla, že zatím zůstane u svého notebooku.

Nasazení tabletů do firemní sféry je velkou výzvou pro všechny výrobce. Firmy jsou totiž ochotny připlatit, obecně jsou věrnější značce a rády si objednají komplexní řešení zahrnující kromě počítačů a tabletů také třeba servery nebo mobilní telefony. Zatímco v domácnostech už tablety při prohlížení internetu nebo pouštění videí dávno počítače nahradily, ve firmách je situace podstatně horší.

Joanna Stern, technologická sloupkařka Wall Street Journalu, se rozhodla, že půjde příkladem a dá tabletu šanci. Při svém testování, které je samozřejmě neprůkazné, protože provedené jen jedinou osobou se specifickým povoláním, odhalila několik zajímavých faktů.

Za prvé, tablet musí být dostatečně velký. Pro seriózní práci potřebujete mít velký a přehledný displej, nechce se vám trávit osm či deset hodin denně zaostřováním na malá písmenka. Tím ale tablet přichází o svou hlavní výhodu – snadnou přenositelnost. Když si pořídíte velký tablet, můžete si už skoro rovnou pořídit notebook.

Za druhé musí tablet podporovat snadný multitasking. Při kancelářské práci potřebujete přepínat mezi webovým prohlížečem, e-mailem, textovým editorem a dalšími spuštěnými programy. Tablet to musí zvládnout dostatečně rychle a nejlépe jedním kliknutím nebo nějakým snadným gestem.

Za třetí je tu klávesnice. Práce novináře je založena na psaní delších textů a to se na dotykovém displeji provádí dost těžko. Tablet s externí nebo výsuvnou klávesnicí má v tomto směru jasné plus. Ale – je to pak ještě tablet, nebo spíš nějaká odlehčená verze notebooku?

Za čtvrté je nezbytně nutná dostatečná výdrž. Pracovní doba trvá osm hodin denně, občas se o pár hodin protáhne. Tu a tam vyrazíte z kanceláře na nějakou schůzku, vezmete si práci do kavárny nebo třeba pracujete výhradně v terénu. Výdrž na jedno nabití v řádu hodin je tak naprostou nezbytností.

Z výše uvedeného vyplývá jedna jasná věc. Čím je tablet vhodnější pro práci, tím více ztrácí vlastnosti ideálního tabletu pro zábavu, a tím více se blíží notebooku. Zdá se tedy, že doba, kdy zahodíme pracovní počítače a začneme všichni pracovat na tabletech, je ještě docela vzdálená.

Reklama