Mobinfo.cz » Tablety

Zájem o tablety prudce klesá, lidem stačí ty, které už mají


Až dosud si mohli výrobci tabletů spokojeně mnout ruce, od roku 2010 prodeje prudce rostly. Letos poprvé se takřka zastavily, vypadá to, že boom tabletů je pomalu u konce. Lidé jsou spokojeni s výkonem, který doma mají, a nový tablet nepotřebují.

Toto tvrzení vyplývá ze statistik analytické společnosti IDC, která eviduje počty přístrojů opouštějících brány továren (tedy nikoli prodaných, jak se často mylně uvádí, jen expedovaných). Podle těchto statistik se v prvním čtvrtletí 2014 vyrobilo o pouhých 3,9 % přístrojů více než v prvním čtvrtletí 2013. Jen pro srovnání, v prvním čtvrtletí 2013 se expedovalo o 142,4 % více než ve stejném období roku 2012. Docela sešup, co říkáte?

Z velkých výrobců roste jen Samsung (mezi 2012 a 2013 změna o +32 %) a Lenovo (monstrózní nárůst o 224,3 %, i když zatím jen v malých absolutních hodnotách. Třeba takový Apple expedoval o 16,1 % tabletů méně a další americký hráč, Amazon, vyrobil svých tabletů Kindle Fire o 47,1 % méně než loni. Pokud si myslíte, že pár velkých výrobců je spojen s rozmachem neznačkových čínských tabletů, máte pravdu jen částečně. Jejich výroba vzrostla o 11,5 %, na trojciferný růst celého trhu to ale ani zdaleka nestačilo.

Za tímto prudkým zastavením trhu s tablety lze vidět dva důvody. Předně už počet tabletů mezi lidmi vzrostl natolik, že takřka nikdo nemá potřebu kupovat si nové přístroje. Kdo tablet chtěl hodně, koupil si ho za drahé peníze v roce 2010 či 2011. Kdo tablet chtěl trochu méně, počkal do roku 2012, kdy ceny klesly a objevily se desítky malých neznačkových výrobců.

Druhým důvodem je rozmach velkých telefonů. Na co by si člověk kupoval sedmipalcový tablet, když má v kapse šestipalcový telefon? Na sledování videí stačí, webové stránky na něm vypadají stejně úžasně. A pokud už náhodou nějaký tablet doma máte, pravděpodobně vám na to, co s ním obvykle děláte, úplně stačí a nemusíte si každé dva roky kupovat nový.

Reklama